menu.gif, 1 kB
roh2.gif, 2 kB

2.4 Digitální obraz

2.4.3 Formáty souborů
        Nyní si představíme základní typy formátů souborů a rozdílů mezi nimi. Úmyslně nechci zacházet příliš do detailů, protože v současné době je nepřeberné množství grafických formátů. Cílem tohoto přehledu je stručný přehled formátů běžné praxe na středoškolské úrovni a vysvětlení základních rozdílů mezi nimi.
  • BMP (.bmp)
            Obrázek uložený ve formátu BMP (Windows Bit Mapped Picture) je typicky nekomprimovaný formát (výjimečně se můžeme setkat i s bezztrátovou kompresí) bez jakýchkoliv dalších úprav obrázku. Byl vytvořen firmou Microsoft a IBM a je nativním grafickým souborem pro platformu Windows. Hloubka barev u tohoto formátu je 24b. Nevýhoda ovšem je, že si sebou nemůže nést uloženou tabulku barev, jako např. obrázek uložený do formátu TIFF.
  • TIFF (.tif)
            TIFF format (Target Image File Format) je výhodný pro grafický výstup ze zařízení (např. scanery či fotoaparáty), protože je standardně nekomprimovaný (může být komprimovaný bezztrátově). Spolu s daty se může (záleží na volbě uživatele) uložit se souborem také tabulka barev. Toto je výhodné hlavně pro přenos obrázků, protože budou správně přeneseny i jednotlivé barvy, jak byly v originálu, nezávisle na prostředí, ve kterém bude otevřen. Barevná hloubka je 24b, ale lze též exportovat do 32b CMYK. Nevýhoda tohoto formátu je, že má velké nároky na místo pro uložení, oproti formátu jako např. JPEG.
  • JPEG (.jpg, .jpeg, .jif, .jfif)
            JPEG (Joint Photographic Experts Group) je formát souboru pracující ve 24b barevné hloubce, ale lze ho též exportovat do 32b CMYK. Mezi jeho velké výhody patří malá velikost souboru, díky ztrátové kompresi, která se řídí větou: "Smažu, co stejně není vidět". Další výhoda je, že lze kompresní poměr nastavovat. Nevýhoda naopak spočívá v uložení barevných ploch, resp. různých odstínů jedné barvy, jako např. nebe, voda, atd., protože výsledek takto uložených dat nebývá příliš kvalitní. Využívá se hlavně v prostředí internetových stránek, kde je třeba malá velikost souboru pro rychlé načtení.
  • GIF (.gif)
            Všechny předešlé formáty, byly statické. Neuměly uložit pohyb. GIF formát (Graphics Interchange Format) toto umí. Umí uložit několik snímku za sebou s časováním, po jak dlouhé době se mají měnit a případně kolikrát se má celý obrázek opakovat. Pokud tedy uložíme několik obrázků rychle se měnících za sebou s nepatrnými změnami, ve výsledku je to pak vnímáno jako animace. Formát GIF se užívá hlavně v prostředí internetových stránek. Je komprimovaný bezztrátovou kompresí. Mezi další obrovské výhody patří fakt, že lze jednu barvu uložit jako průhlednou. Nevýhoda je ovšem v tom, že obrázek může obsahovat maximálně 256 barev.
Webmaster © Václav Revenda, 2009
revendavaclav@seznam.cz
none.gif, 97B